Zaznacz stronę

Łysienie androgenowe

Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn i kobiet jest łysienie andorgenowe, jest to około 68% przypadków.

DHT to Dihydrotestosteron jest naturalnym metabolitem ludzkiego organizmu i jest jedną z głównych przyczyn łysienia u mężczyzn i kobiet. DHT jest efektem przemiany testosteronu, który powstaje po spotkaniu z 5-alfa-reduktazą. Tworzy się ona w prostacie, jądrach, nadnerczach i w mieszkach włosowych.

DHT przyśpiesza cykl życiowy włosa, który objawia się pomniejszeniem objętości włosa i jego cebulki. Przyczyną tego jest blokowanie przez DHT dostępu krwi do cebulki włosa. Wpływ na cebulkę włosa jest destrukcyjny, działa to tak, że po prostu „dusi” cebulkę, odcina dopływ krwi przez co uniemożliwia lub utrudnia dostarczenie do cebulki włosa składników odżywczych niezbędnych do życia i wzrostu włosa.

1. Bocznia piłkowana

Bocznia piłkowana jest naturalnym remedium stworzonym przez naturę na utratę włosów. Roślina ta z małymi owocami była używana od wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki jako lek i pożywienie, jej działanie ma blokować 5-alfa-reduktazę, enzym który przeobraża testosteron na DHT, czyli właśnie to co uniemożliwia prawidłowe odżywianie cebulek włosów.

Badania

W 2002 roku wykonano badania na grupie mężczyzn z łysieniem androgenicznym i okazało się, że u grupy otrzymującej bocznię piłkowatą nastąpiła poprawa u 60% badanych.

W badaniu z 2004 roku 34 mężczyzn i 28 kobiet otrzymywało ekstrakt z boczni piłkowanej na skórkę głowy. 67% z nich zauważyło redukcję w produkcji łoju skórnego a 35% doświadczyło wzrostu gęstości włosów.

2. Śliwa Afrykańska

Ekstrakt ze śliwy afrykańskiej staje się coraz bardziej popularny w ostatnich dekadach dzięki badaniom, które pokazują jej działanie anty-androgeniczne. Według badaczy zawiera elementy, które są naturalnymi antagonistami 5-alfa-reduktazy, takie jak NBBS (N-butylbenzenesulfonamide).

Badania

Wykonano badania porównujące skuteczność działania różnych substancji na wypadające włosy, celem badania były: śliwa afrykańska, Finasterydem (lek), bocznia piłkowana. Wyniki były dość zaskakujące, poprawa po śliwie afrykańskiej 43,3%, Finasterydzie 57%, boczni piłkowanej 42,7%.

Wykonano badanie na dwóch grupach pacjentów. W sumie 2559 pacjentów cierpiących na BPH (powiększona prostata) zostało poddanych doświadczeniu. Pierwsza grupa była leczona różnymi metadami a druga grupa była tylko nadzorowana, ale nie leczona. Leczenie pierwszej grupy składało się z finasterydów, boczni pikowanej, tamsoluzyną i śliwą afrykańską.

Po roku doświadczenia była zdecydowana poprawa w grupie pierwszej, która otrzymywała leczenie w porównaniu do grupy, która leczenia nie otrzymała. Wyniki różniły się w zależności od typu otrzymanego leczenia.

Ci którzy przyjmowali śliwę afrykańską mieli 43,3% poprawy, w porównaniu do wyników osób leczonych finasterydem 57% poprawy. Osoby były leczone śliwą afrykańską miały trochę lepsza poprawę w porównaniu do osób leczonych bocznią piłkowaną (42,7%).

3. Magnez

Magnez okazuje się w przypadku utraty włosów działać jako czynnik przeciwdziałający efektom DHT, które zapobiegają prawidłowemu odżywianiu cebulki włosa. Badania dotyczyły L-treonianu magnezu, który charakteryzuje się wysoką biodostępnością.

Z tego co wiadomo L-treonian magnezu jest jedyną formą magnezu, która potrafi przejść barierę krew-mózg i jest jedyną formą która może bezpośrednio zahamować DHT.

L-treonianu magnezu powstał z połączenia cukru z metabolitu witaminy C oraz magnezu. W takiej formie ma możliwość przekraczania bariery krew-mózg, co jest rzadkością przy suplementach, zwłaszcza magnezowych.

Badania

Na Uniwersytecie w Południowej Korei w 2010 roku przeprowadzono badania, w których sprawdzono działanie L-treonianu na komórki cebulek włosa. W badaniu zauważono, że L-treonian dodany do DHT spowodował znaczne stłumienie DHT.

Wynika z tego, że L-treonian ma możliwość wyłączenia lub zredukowania ekspresji genu DKK1, co oznacza że może zredukować efekt działania DHT na komórki.

Podsumowując, warto spróbować tych 3 metod pojedynczo lub równocześnie, żeby zmaksymalizować efekt. Jeżeli masz jakieś doświadczenia w leczeniu łysienia to napisz o tym w komentarzu.

Źródła:

1) 3 topowe źródła pożywienia na spowolnienie wypadania włosów.
2) The Belgravia Centre. (n.d.).
3) How Saw Palmetto Benefits Hair Growth. (2017, March 12).
4) Pygeum For Hair Loss: Better Than Saw Palmetto? (2017, July 4).
5) Magnesium for Hair Growth and Care. (n.d.).
6) Magnesium L Threonate Hair Loss Benefits Might Be For Real. (2017, October 6).
7) DKK1 dickkopf WNT signaling pathway inhibitor 1 [Homo sapiens (human)] – Gene – NCBI. (n.d.).

Treści zawarte tutaj mogą wydawać się kontrowersyjne. Wiem, że czasami idę pod prąd, ale taki kierunek sprawił, że jakość mojego życia zaczęła rosnąć a z nią mój wewnętrzny spokój, spójność, szczęście, energia i zdrowie. Tobie też się to należy, to tylko kwestia wiedzy i wewnętrznej inteligencji, która pozwoli Ci po nią sięgnąć. – Lenimenti