Zaznacz stronę

Krzem, o co tyle szumu?

Krzem to drugi (ok 29%) zaraz po tlenie (47%) najliczniej występujący pierwiastek na naszej planecie. Niesamowite prawda? Dlaczego tak mało się o nim słyszy? Jak się okazuje krzem jest jednym z najbardziej potrzebnych nam do życia pierwiastków, ponieważ wraz z rozwojem naszej cywilizacyji oraz masowej produkcji żywności, krzem stał się coraz rzadszym elementem w naszym pożywieniu.

Jaką rolę pełni krzem?

W dzisiejszym świecie na pewno wszyscy znają takie miejsce jak Dolina Krzemowa, jest to miejsce w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w którym znajduje się ogromne skupisko przemysłu hi tech (nowe technologie). Krzem dzięki swoim właściwościom w przemyśle używany jest jako pół-przewodnik do produkcji mikroprocesorów, etc. Oprócz tego wyjątkowość krzemu polega na piezoelektrycznych właściwościach, może on zmieniać jeden rodzaj energii na drugi, np energię świetlną na cieplną, mechaniczną na elektryczną. A jakie ma on znaczenie w naszych organizmach? Ano takie, że zajmuje się on dokładnie tym samym co w urządzeniach elektrycznych, przepływa przez niego prąd.

Nasz organizm jest maszyną biologiczno-chemiczno-elektryczną!

Dodałbym do tego jeszcze energetyczną, ale o tym może kiedy indziej. Część biologii mówiąca o elektryczności w naszych organizmach jest słabo rozwinięta w naszym systemie edukacji, medycyna też raczej niewiele o tym mówi. Choć niby wszyscy wiemy, że przez neurony przepływają ładunki elektryczne to jakoś nikt specjalnie nie przejmuje się tym, skąd, jak i dlaczego. A co z resztą organizmu i przepływami impulsów elektrycznych? Nasz organizm używa krzemu do tego, aby mógł się sprawnie komunikować z innymi narządami wewnętrznymi. Jeżeli nie mamy niedoborów krzemu w organizmie to mózg potrafi z chirurgiczną precyzją monitorować, diagnozować i naprawiać uszkodzenia w ciele (pod warunkiem, że ma z czego). W drugą stronę otrzymuje też informacje od narządów jaki jest ich stan i dzięki temu może reagować.

Niestety niedobory krzemu ma większość ludzi na świecie z wyjątkiem ludzi mieszkających w pobliżu ujęć wody, gdzie są skały krzemionkowe. W momencie niedoborów nasz organizm wypełnia luki w niedoborach krzemu wapniem a co za tym idzie, dochodzi np. do zwapnień naczyń krwionośnych, zatorów, pośrednio również miażdżycy, osteoporozy. Nie mówię, że są to jedyne przyczyny powstawania tych chorób, ale niedobory krzemu są jedną z przyczyn ich powstawania o czym świat w ogóle zapomniał i nic o tym nie mówi! Oficjalne przyczyny powyższych chorób są zupełnie inne, jest to np. cholesterol w przypadku miażdżycy i zatorów! O tym też kiedyś napiszę, jak dalekie jest to od prawdy.

Co robi wapń zamiast krzemu? Niewiele, wapń poza tym, że wypełnia luki to nie robi nic więcej, no chyba, że mielibyśmy wymienić negatywne skutki to moglibyśmy stworzyć całą listę. Wapń nie posiada ważnej funkcji przewodzenia impulsów elektrycznych a co za tym idzie, nasz mózg traci łączność z narządami wewnętrznymi i zaczynają się choroby. Zaczynają się dlatego, że mózg nie jest w stanie ich na bieżąco regenerować.

Jak uzupełnić niedobory krzemu? Przepis na wodę krzemionkową.

kamień krzemień

kamień krzemień

Metod jest kilka:

  1. Najlepszą metodą jest picie wody z zawartością dwutlenku krzemu. Jeżeli nie jesteś mieszkańcem górskiej wioski, w której jest źródło takiej wody to nic straconego, też sobie poradzimy 🙂 Zwykła woda pitna zawiera ok 2 mg krzemu na litr. To zdecydowanie za mało. Najlepsze wody krzemionkowe z górskich źródeł potrafią mieć nawet powyżej 50 mg krzemu na litr. W warunkach domowych jesteśmy w stanie wytworzyć wodę o zawartości 20-30 mg krzemu na litr. Nieźle prawda? Jak to zrobić? Na 10 litrów wody, najlepiej w szklanym lub emaliowanym naczyniu, wrzucamy ok 100 gram krzemienia, lub kryształu górskiego, lub mieszaniny tych kamieni. Zostawiamy na 2, po dwóch dobach zawartość krzemu w litrze wody będzie na poziomie 7-10 mg/l, po 7 dobach będzie to już 23-25 mg/l*. Takiej wody możemy używać do picie, 4 szklanki dziennie, do gotowania zup, etc. Woda z SiO2 (dwutlenkiem krzemu) strukturyzuje wodę, nadaje jej ujemny ładunek elektryczny, tak zwany redox lub inaczej mówiąc – woda zredukowana. Jest zdrowsza, oczyszczona z niezdrowych elementów. Trzeba pamiętać, że wszelkie nieczystości będą się wytrącać i opadać na dno. Dolnych 3-4 cm wody nie pijemy, można jej użyć na przykład do podlewania kwiatków i roślin. Po wykorzystaniu wody kamienie należy opłukać i wyczyścić, po tej czynności można wrzucić kamienie do następnej partii wody.
  2. kamień górski

    kamień górski

    Drugą metodą uzupełniania krzemu jest skrzyp polny, ok 50 g ziela należy wrzucić do 7-10 litrów wody i doprowadzić do wrzenia. Zostawić do wystudzenia. Wody takiej można używać do do przyrządzania zup.

  3. Diatomit, inaczej ziemia okrzemkowa – jest to materiał tak obszerny, że przygotuje na jego temat osobny wpis.

Z dziada pradziada robiło się tak!

Taka ciekawostka, nasi dziadkowie i pradziadkowie wykopując studnie wykładali jej ściany krzemieniem. Dzięki temu woda ze studni była świeższa, zdezynfekowana oraz z naturalną zawartością krzemu!

Zanim przygotujesz wodę krzemionkową…

W tytule zawarłem bardzo ważną informacje, coś o czym nigdzie się nie mówi! Pamiętaj, jeżeli będziesz przygotowywać wodę na krzemieniu lub krysztale górskim musisz mieć pewność, że kamienie nie zawierają radioaktywnych substancji. Zbierając kamienie nad Morzem Czarnym szansa na znalezienie radioaktywnych kamieni jest podobno bardzo mała. Jeżeli natomiast chcesz je znaleźć, wykopać lub kupić (w Polsce) to musisz mieć pewność, że będą dla Ciebie zdrowe. Albo kupisz je przebadane, albo możesz je kupić i przebadać samemu Dozymetrem lub licznikiem Geigera.

A Ty jakie masz doświadczenia z krzemem? Jest coś o czym wiesz a o czym nie napisałem? Daj znać w komentarzu, zacznijmy dyskusję 🙂

Treści zawarte tutaj mogą wydawać się kontrowersyjne. Wiem, że czasami idę pod prąd, ale taki kierunek sprawił, że jakość mojego życia zaczęła rosnąć a z nią mój wewnętrzny spokój, spójność, szczęście, energia i zdrowie. Tobie też się to należy, to tylko kwestia wiedzy i wewnętrznej inteligencji, która pozwoli Ci po nią sięgnąć. – Lenimenti